Przestrzeń Wyobraźni

DSC_4753

„Przestrzeń wyobraźni” - warsztaty teatralne

Trzytygodniowe warsztaty teatralne dla polskich uczestników projektu “Ponad Granicami”

Termin: 8.08.2016 – 26.08.2016

Zapisy zakończone.

„Przestrzeń Wyobraźni” - spektakle

Miejsce: Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Studio Na Grobli 30/32

 

1.09.2016, godz. 19:00 – spektakl polskiej grupy

2.09.2016, godz. 19:00 – spektakl irańskiej grupy

3.09.2016, godz. 17:00 – spektakl irańskiej grupy

                  godz. 19:00 – spektakl polskiej grupy

4.09.2016, godz. 17:00 – spektakl polskiej grupy

                 godz. 19:00 – spektakl irańskiej grupy

 

Wstęp bezpłatny.

OBOWIĄZUJE REZERWACJA MIEJSC

email:contact@beyondbordersfestival.org

tel. 71 34 45 320

Przestrzeń Wyobraźni – to pokazy spektakli teatralnych przygotowywanych równolegle przez młodzież w Iranie i w Polsce. Przedstawienia są odzwierciedleniem znaczeń, symboli, obrazów i postaci, które młodzież z Polski i Iranu zobaczyła w filmach oraz doświadczyła podczas poprzednich faz projektu Ponad Granicami. Spektakle poruszają tematy, które najbardziej dotknęły i zapadły w pamięć nastolatkom z Wrocławia i z Teheranu. To właśnie inspiracje młodzieży, ich etiudy teatralne, fotografie, obrazy, filmy i muzyka są kanwą, na której zbudowane są przedstawienia. W spektaklach Ponad Granicami młodzież starała się szukać tego, co trudno dostępne, patrzeć ponad podziałami wyznaczonymi przez granice i stereotypy, odnajdywać żywych, prawdziwych ludzi – ich marzenia, problemy, smutki i radości.

Przedstawienia powstały w trzy tygodnie i najważniejsze są w nich kreatywność oraz spontaniczność, jaką przejawia młodzież, niemająca na co dzień do czynienia z grą sceniczną i aktorstwem.

 

PONAD GRANICAMI – MŁODZIEŻ Z WROCŁAWIA

Proces tworzenia spektaklu opierał się na zgłębianiu kultury, tradycji i historii Iranu. To z kolei doprowadziło naszych artystów do znalezienia uniwersalnych tematów, takich jak wolność, konflikt, bunt, konformizm i walka o wyrażanie swojego ja. Praca artystyczna stała się tłem do rozważań na temat różnego pojmowania granic – od tych geograficznych, politycznych, po wewnętrzne bariery myślenia, odczuwania lęków, przymusów i zakazów.

Krok po kroku, dzięki improwizacjom i działaniom wzajemnościowym grupa uczestników warsztatów wciągu przeobrażała się w zespół aktorów budujących autentyczne relacje.

 

Aktorzy: Weronika Dzięcioł, Olga Fret, Karolina Jankowska, Ela Kołcz, Oktawia Marynowska, Konrad Materna, Wojtek Nogaj, Fryderyka Orawczak, Marta Piekarska, Karolina Sawicka, Kacper Słowik, Karolina Szuba

Reżyseria – Ilona Krawczyk

Asystent reżysera – Samuel Alty

Muzyka – Samuel Alty, Karolina Jankowska, Katarzyna Rembiasz, Wojtek Nogaj, Kacper Słowik

Scenografia i kostiumy – Katarzyna Puchała, Karolina Szuba, Julia Wodzińska

Konsultacje merytoryczne – Roxana Mehrafzoun

Konsultacje wokalne – Marjan Vahdat

Realizacja światła i obsługa techniczna – Maciej Mądry

W spektaklu wykorzystano fragmenty tradycyjnej muzyki irańskiej oraz utwór Clapping zespołu Kamakan.

 

PONAD GRANICAMI – MŁODZIEŻ Z TEHERANU

Spektakl Powierzony ulicy powstał z idei stworzenia przedstawienia pokazującego wiedzę jaką młodzież polska i irańska mają o sobie nawzajem. Określenie Powierzony ulicy odnosi się do osób, którzy po wyjściu z ośrodków pobytu tymczasowego są odrzuceni przez rodzinę i skazani na samych siebie. Celem spektaklu jest zobrazowanie tematów związanych ze współczesną młodzieżą, ich życiem i troskami, a w ogólnym ujęciu zwrócenie uwagi na związki między człowiekiem a rzeczami czyli reikfikację we współczesnym świecie.

 

Aktorzy: Sara Ramezani, Parsa Nazeri, Delshad Jalili, Sayeh Parsaei, Sepandar Akbari Alam, Ashkan Zomorodi, Sara Zakeri, Romina Ghasemizadeh, Rasta Motahari, Rojina Ghasemizadeh, Raha Rajabi, Kiarash Karkhi, Erfan Rahbari, Mahdyar Tavassoli, Noushafarin Zamanian, Saba Taheri.

Reżyser: Farhad Mohandespour

Dramaturg: Mohammad Czarmszir

Grupa reżyserska: Hamed Hajian, Mahla Arabfardi, Dorsa Sadrmohammadi

Muzyka: Matin Nikookar

Realizacja światła i obsługa techniczna – Maciej Mądry


Spotkanie

Finałowa instalacja artystyczna „Ponad Granicami”

10.09.2016 – pokaz pracy warsztatowej 

godz. 18:00-22:00

Kamienica Rynek 25

Spotkanie to finał projektu Ponad Granicami, moment w którym młodzież z Polski i Iranu, po roku odkrywania swoich kultur ma szansę poznać się osobiście oraz podzielić swoimi poglądami i przemyśleniami. Wspólna praca umożliwi nawiązanie dialogu i zbudowanie otwartych relacji. Dzięki takiemu doświadczeniu uczestnicy mają szansę dostrzec podobieństwa, a także zrozumieć różnice jakie między nimi istnieją.

Zadanie młodzieży będzie polegać na stworzeniu  instalacji artystycznej z wykorzystaniem elementów spektakli stworzonych przez obie grupy oraz prac artystycznych uczestników projektu Ponad Granicami, które powstały podczas poprzednich faz projektu.

Mamy nadzieję, że wspólne działanie doprowadzi do powstania nowej wypowiedzi artystycznej.

WSTĘP WOLNY


Przestrzeń Wyobraźni prowadzi:


Szczegóły:

Miejsce: Instytut im. J. Grotowskiego (Studio Na Grobli) i Kamienica Rynek 25
grotowski_logo

Google requires an API key to embed Google Maps. Enter your key in your Shortcodes option page under the "Maps" tab.