Okiem uczestnika – „Carte blanche”

To już koniec tej części projektu. Za nami ostatni film, a przed nami głosowanie.

Wydaje mi się, że „Carte Blanche” zainteresował nas od samego początku. Spektakularny wypadek wbił mnie w kinowy fotel. A Was? Oglądałam ten film już po raz kolejny. Zazdroszczę ludziom, którzy spotkali na swojej drodze takiego nauczyciela jak Kacper Bielik. Chciałabym, żeby uczył mnie taki pasjonat. Postać, zagrana przez Andrzeja Chyrę, nauczyła mnie jeszcze jednego. Da się żyć mimo niepowodzeń i kłód rzucanych nam pod nogi.

Na uwagę zasługują także muzyka i zdjęcia. Szczególnie zapisał mi się w pamięci moment, gdy kamera przyjęła rolę „oczu” głównego bohatera, który przecież tracił wzrok. Na długo zapamiętam także ostatnią scenę filmu. Kacper wchodzący w mistyczną, nieprzenikniętą i gęstą mgłę z uśmiechem na twarzy…

Nie zapominajmy, że postać Kacpra Bielika nie była fikcyjna. Film powstał na podstawie biografii lubelskiego nauczyciela historii Macieja Białka, który faktycznie zmagał się z chorobą. To daje mi nadzieję, że nauczyciele pełni pasji jednak istnieją i inspirują swoich uczniów.

Martyna Gietz


Martyna uczy się w L.O. X we Wrocławiu. Lubi chadzać po mieście w poszukiwaniu murali i ludzi z oryginalnymi tatuażami. Jest jednym z uczestników „Ponad Granicami”. Ma naturę marzycielki.