Okiem uczestnika – „Nóż w wodzie”

„Nóż w wodzie” Romana Polańskiego ma ponad 50 lat, ale takie dzieła się nie starzeją. Nie jest to film łatwy w odbiorze i każdy interpretuje go na swój sposób.

Dzięki wskazówkom ekspertów filmowych oraz naszemu zmysłowi artystycznemu, w trakcie dyskusji zauważyliśmy, że w filmie grają ,,dwaj aktorzy oraz pani Krystyna”. Wydaje się oczywiste, że z trudem przychodziło jej okazywanie emocji. W pewnym momencie zaczęliśmy zastanawiać się czy to nie był celowy zabieg. Jednak ostatecznie dyskusja została skierowana na tory rozważań o dwóch innych „aktorach” – Christinie i nożu, który był jednym z głównych bohaterów filmu. Rozważaliśmy co miał symbolizować. Wolność? Samodzielność? A może niezależność? Czyli dokładnie to o co każdy z nas walczy… Nikt nie chce być pod czyimś butem i wykonywać rozkazy, chcemy sami podejmować decyzje.

Moim zdaniem film jest o próbie poradzenia sobie z nową sytuacją, odnalezieniu się w obcym dla nas środowisku. Wybór jest dowolny, nie będziemy bawić się w ,,co autor miał na myśli”. Jedno jest pewne. Każdemu z nas spodobały się piękne zdjęcia i świetna muzyka, nie tylko autorstwa Krzysztofa Komedy, ale także Pani Natury.

Czarno-biały „Nóż w wodzie”, mimo upływu lat, jest ponadczasowy. Dzięki wielkiemu talentowi reżysera nie zostanie zapomniany i przytłoczony coraz to nowszymi ekranizacjami z nowoczesną technologią, a będzie wciąż inspirującą legendą dla przyszłych twórców.

Autor: Frydka

2015_10_02_Beyond_Borders_5682Uczennica 3 klasy gimnazjum nr 14 we Wrocławiu. Aktywnie działała w wolontariacie. Przez wiele lat trenowała akrobatykę sportową. Ukończyła Uniwersytet Dzieci we Wrocławiu. Wieloletni harcerz- żeglarz. Uczestniczka programu Polsko- Tureckiego, mającego na celu poznanie innej kultury oraz nauki języka angielskiego. Jej zainteresowania to: malarstwo, rysunek, teatr oraz zwierzęta.