Festiwal Filmów Irańskich dobiegł końca.

Festiwal Filmów Irańskich „Ponad Granicami” dobiegł końca. To ekscytujące wydarzenie trwało 3 dni (10 – 12 czerwca 2016 r.) Mimo że filmy były oczywistym filarem spotkania z irańską kulturą, to jednak FFI składał się z kilku warstw.

 

Przestrzeń Dla Wyobraźni

Przedsmakiem otwierającym Festiwal był happening na wrocławskim Rynku – „Przestrzeń dla wyobraźni”. Wrocławianie zjednoczyli się wokół idei ponad granicami kulturowych wyobrażeń i stereotypów. Puszczaliśmy bańki, malowaliśmy „Obraz tańca” i wsłuchiwaliśmy się w perską muzykę w wykonaniu Ilony Krawczyk, Sama Alty, Wojtka Nogaja i Kacpra Słowika. Jednym słowem – było magicznie.

 

 

Wernisaż

Czarom nie było końca także w Kinie Nowe Horyzonty, bo i tam wernisaż prac artystycznych wrocławskiej i teherańskiej młodzieży, przeniósł nas w świat interpretacji dzieł inspirowanych polskimi i irańskimi filmami. Zobaczyliśmy projekty muzyczne, plastyczne, fotograficzne, a także animacje komputerowe. Prace młodych artystów z Iranu w dużej części zostały zainspirowane wydarzeniami z komunistycznej Polski i popularnymi historycznymi postaciami. Tymczasem dzieła polskiej młodzieży odzwierciedlały m.in. fascynację językiem perskim, irańskimi rytmami i samym Teheranem. Wspólna wystawa sprawiła, że zbliżyliśmy się do siebie jeszcze bardziej.

 

Filmy

Jednak zdecydowanie najważniejszą częścią Festiwalu były… filmy we własnej postaci. Trzydniowy maraton 5 irańskich produkcji: „Baszu mały obcy” (polska premiera), „Dzieci niebios”, „Łańcuch” (polska premiera), „Piękne miasto” i „Rozstanie”, przyciągnął do KNH niezliczoną liczbę zainteresowanych (wejściówki rozeszły się w mgnieniu oka!).

Mimo że filmy pozornie dotykały wielorakich tematów, można było w nich dostrzec także sporo wspólnych elementów. Na ekranie zobaczyliśmy perypetie Irańczyków zmagających się z codziennymi i niecodziennymi trudnościami. Wojną, kwestiami etycznymi, religią i rozwarstwieniem społecznym. Filmy poruszyły publiczność zgromadzoną w sali kinowej, o czym świadczyły interesujące dyskusje po każdym seansie z naszym ekspertem Mahanem Charmshirem.

 

Etap FFI już za nami, lecz kolejna faza – „Przestrzeń Wyobraźni” widnieje na horyzoncie projektu „Ponad Granicami”. Tym razem wrocławska młodzież, własnymi rękami i nogami, energią i mądrością wyniesioną z irańskich filmów, od sierpnia będzie przygotowywać spektakl teatralny. Nie możemy doczekać się wyników ich pracy 🙂

035_2015_11_10_BBF_KNH_Body_1576Ewa Maj. Doktorantka Historii, amerykanistka. Naukowo zajmuje się relacjami USA – Iran z perspektywy władz PRL. Wolontariuszka w projekcie „Ponad Granicami”.