Wszystko z czego składa się teatr

Teatr zawładnął w ostatnich tygodniach nie tylko wrocławskimi, ale także teherańskimi młodymi twórcami ponadgranicznego projektu. Trzytygodniowe przygotowania, których efekty zobaczymy wkrótce we Wrocławiu, powoli dobiegają końca. Jednak nie tylko teatrem artysta żyje… Czasem też trzeba się zmierzyć z trudnymi pytaniami 😉

 

 

Dowiedzieliśmy się dlaczego nasi irańscy rówieśnicy zdecydowali się stworzyć spektakl i co najbardziej urzekło ich w Polsce.

 

Chciałbym zostać artystą!           

Różne motywacje i marzenia kierują nastolatkami z Iranu. Jednak zdecydowana większość wiąże przyszłość ze sztuką. Planują zostać aktorami i reżyserami, a w Ponad Granicami realizują swoje pasje.

Lecz na tym nie koniec. Ze wspólnej przygody czerpią rozwój i doświadczenie. Stworzenie sztuki teatralnej i wystawienie jej w innym kraju to z pewnością nie lada wyzwanie. Dla tych, którzy się go podjęli, jest szansą na poznanie nowych ludzi i kultury, a przy okazji daje pewność siebie. Doceniają także możliwość zgłębienia polskiej historii, jak i spojrzenia na świat z zupełnie nowej, „polskiej” perspektywy.

 

 

Wszystko z czego składa się teatrjest ważne – powiedział Matin Nikookar, i trudno się z tym nie zgodzić.  Według Roohy Mokhlesi – to wystarczająco potężne narzędzie, aby zmienić świat.

Scena pozwala na chwilę stać się kimś innym – daje wolność. Dla niektórych teatr to sposób na wyrażenie i zrozumienie siebie. Dorsa Sadrmohammadi docenia możliwość oderwania od codzienności. Wielu uczestników znalazło też w tworzeniu teatru źródło emocji, wyzwanie lub nową przygodę.

 

 

W Polsce najbardziej lubię…

…kulturę, historię i sztukę, filmy i grafikę. Nasi przyjaciele z Iranu cenią także polską mentalność, a ich ulubionym miejscem we Wrocławiu jest… Rynek i to w pochmurny, niedzielny wieczór.

 

 

W Powierzonym ulicy zobaczymy Sarę Ramezani, Parsę Nazeri, Delshadę Jalili, Sayeh Parsaei, Sepandara Akbari Alam, Ashkana Zomorodi, Sarę Zakeri, Rominę Ghasemizadeh, Rastę Motahari, Rojinę Ghasemizadeh, Rahę Rajabi, Kiarash Karkhi, Erfana Rahbari, Mahdyar Tavassoli, Noushafarin Zamanian i Sabę Taheri.

To już tuż, tuż. Mam nadzieję że się pojawicie!

 

 

2015_10_02_Beyond_Borders_5696Sonia Jakubiak. Fanka matematyki, aktorstwa i pisania wierszy do szuflady. Namiętnie czyta książki naukowe (i udaje że je rozumie). Ponadto interesuje się psychologią – nie ma na świecie nic bardziej inspirującego niż człowiek. W przyszłości planuje zostać informatykiem i marzy o podróży dookoła świata. Liderka „Ponad Graniami”.