Bliżej niż myślisz w MiserArt.

Wśród smakołyków z Polski i Iranu, popijając herbatę słodzoną irańskim cukrem, w niedzielne popołudnie w przestrzeni MiserArt (jakby na irańsko-polskiej wyspie), przysłuchiwaliśmy się opowieściom na temat perskiej kultury i historii.

Nasi trzej goście, Alireza Javan, Mahan Charmshir i Reza Soroor, na chwilę przenieśli nasze myśli bliżej Iranu. Natomiast Adam Kruk i Marcin Szydzisz stanowili polskie składniki tej uczty.

Zdumiewające jest to jak wiele jest między nami podobieństw. Dzięki Alirezie Javanowi dowiedzieliśmy się, że w rzeczywistości więcej nas łączy niż dzieli. Młodzież w Iranie, oglądając polskie filmy, nie miała trudności w zrozumieniu zawartego w nich kodu kulturowego.

Przysłuchiwaliśmy się także wykładowi Mahana Charmshira, który przybliżył historię polityczną Iranu począwszy od żyjącej w luksusach dynastii Kadżarów, skończywszy na dzisiejszym prezydencie – Hasanie Rouhani. Pojawiły się też elementy o irańskiej modzie i architekturze.

Reza Soroor mówił m.in. o „Teatrze Laboratorium” Jerzego Grotowskiego, który w 1970 r. wystawił w Iranie „Księcia Niezłomnego”, pozostawiając polski ślad wśród tamtejszych artystów. Także dzisiaj polsko-irański dialog artystyczny powraca na ścieżkę porozumienia i wzajemnej inspiracji.

Nie zabrakło pytań, a rozmowom po oficjalnej części nie było końca. Spotkanie dopełnił występ Samuela Altiego, nowozelandzkiego artysty, który poprowadzi nas przez świat muzyki w ramach „Przestrzeni Kreacji”.

Byliśmy bliżej niż myśleliśmy z perską kulturą i historią. Zabieramy ze sobą podobieństwa z Iranem, oddalonym na mapie świata, innym, lecz zaskakująco bliskim.

035_2015_11_10_BBF_KNH_Body_1576Ewa Maj. Doktorantka Historii, amerykanistka. Naukowo zajmuje się relacjami USA – Iran z perspektywy władz PRL. Wolontariuszka w projekcie „Ponad granicami”.